امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
برند شخصی چیست؟ 10 نکته برای ساختن یک برند شخصی

برند شخصی چیست؟ 10 نکته برای ساختن یک برند شخصی

چگونه ساختن یک برند شخصی می‌تواند سبب ارتقای شغلی شما شود

در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که چگونه برند شخصی خود را به بهترین شکل ممکن بسازید و از آن در جهت ارتقای شغلی و شخصیتی خود استفاده کنید.

اپل دنیا را به چالش کشید تا “متفاوت فکر کنند.” نایک، مردم را فارغ از سن، جنس و وضعیت جسمانی، تشویق به “فقط انجامش بده” کرد. دوناتِ “دانکین” با شعار “دانکین آمریکا را می‌چرخاند” حرفه‌ای‌های پرمشغله امریکا را ترغیب کرد.

در طول سال‌ها، این شعارهای قابل‌ تشخیص به فریادهای یاری‌طلبانه تبدیل شده‌است. این شعارها تنها با تعداد انگشت شماری از کلمات، داستانی را بیان کرده و بر چگونگی درک افراد از سازمان‌ها در ورای کلمات تأثیر می‌گذارند. آن‌ها در کنار هم، قدرت و پتانسیل برندسازی را نمایش می‌دهند.

دکتر شان گِرش، عضو هیأت علمی (Northeastern) کارشناس ارشد در علوم و ارتباطات سازمانی می‌گوید:

“برندسازی همان چیزی است که شرکت ها در پی آنند.” این در نحوه عملکرد آن شرکت، چگونگی ارائه خدمات به مردم، ارزشی که شرکت به اشتراک می‌گذارد و چگونگی ارائه این ارزش‌ها در شرکت منعکس شده است.”

یک برند قدرتمند در بین مردم می‌ایستد و به فروش بیشتر، افزایش آگاهی و تجربه‌ی کاربری بهتر، منتج می‌شود.

اما برندسازی تنها برای شرکت‌ها نیست. افراد حرفه‌ای هرکدام داستان خود را برای گفتن دارند و اهداف، مهارت‌ها و تخصص‌هایی را برای به اشتراک گذاشتن دارند. در دنیای دیجیتال فزاینده امروزی، یک برند شخصی دیگر تنها جنبه‌ای خوشایند ندارد، بلکه الزامی است.

 

برند شخصی چیست؟

 

دکتر گِرش توضیح می‌دهد که از بسیاری جهات، برند شخصی شبیه به یک نام تجاری است؛ این که کیستید، چه می‌خواهید، چه ارزش‌هایی دربر دارید، و شیوه‌ای که آن ارزش‌ها را بیان می‌کنید. درست همان‌طور که برند یک شرکت به برقراری ارتباط میان ارزش‌هایش با مشتریان و تمایز از رقبا کمک می‌کند؛ یک برند شخصی نیز همین کار را برای افراد انجام می دهد و به ارتباطی دارای هویت منحصر به فرد و ارزش واضح با کارفرمایان یا مشتری‌های بالقوه، کمک می‌کند.

یا همانطور که دکتر گِرش خلاصه می‌کند: “برندسازی شخصی داستان یک فرد است.”

این داستان می‌تواند نقش مهمی در تدوین یا تقویت حرفه شما داشته باشد. در واقع ، قریب به اتفاق 85 درصد مدیران استخدام گزارش می‌دهند که برند شخصی نامزد شغل بر تصمیمات استخدام آنها تأثیر می‌گذارد. برند شخصی شما باید نقاط قوت شما را برجسته کند، شهرت شما را بیان کند، اعتماد ایجاد کند و با ویژگی‌های منحصر به فردی را که شما به صنعت فعلی (یا مورد نظر) خود آورده‌اید ارتباط برقرار کند. تکامل یافته بودنِ برند شخصی شما برای کارفرمایان نشانه‌ای خواهد بود که آیا شما مناسب برای یک موقعیت شغلی خالی خواهید بود یا نه؟

ممکن است توسعه یک برند فردی به نظر چالش برانگیز برسد، اما گام‌های تقویتی وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد اعتبار در زمینه کاری خود به‌کار برید. در اینجا ده نکته برای کمک به شما در ایجاد یک برند معتبر شخصی- و تقویت کار خود در این فرآیند ارائه شده است.

 

10 نکته برای توسعه برندسازی شخصی شما:

 

1- متوجه شوید که شما چه کسی هستید.

 

برای ساختن یک برند شخصی که دقیقاً هویت شخصی و حرفه‌ای شما را منعکس کند، ابتدا باید بدانید که شما چه کسی هستید. درونگرا باشید و لیستی از نقاط قوت و ضعف شخصی خود تهیه کنید. از خودت بپرسید:

 • در کدام زمینه های کار ممتاز هستم؟
 • چه چیزی به من انگیزه می‌دهد؟
 • دیگران من را با چه ویژگی‌هایی توصیف می‌کنند؟
 • در کدام پروژه ها دیگران باید به طور مکرر به من کمک کنند؟
 • در کدام نقش‌ها به نظر می‌رسد انرژی من هدر می‌رود؟
 • در کدام پروژه ها می‌توانم ساعت‌ها زمان صرف کنم بدون این‌که احساس خستگی کنم؟

اگر در تلاشید برای این سؤالات پاسخ بیابید، از دوستان ، خانواده و همكاران خود بپرسید كه آن‌ها چگونه شما را توصیف می‌كنند. هنگامی که از جنبه های مختلف شخصیت خود آگاهی بیشتری کسب کردید، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه آن‌ها را به برند خود تبدیل کنید.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از مردم برای بدست آوردن جایگاهی خاص تلاش می‌کنند، زیرا آن‌ها نمی‌خواهند خود را محدود کنند. به یاد داشته باشید که با رشد شخصیت شغلی، برند شخصی شما نیز مانند بسیاری از برندهای تجاری دستخوش تغییر می‌شود. بهترین استراتژی انتخاب ویژگی خاص است که دوست دارید روی آن تمرکز کنید و بگذارید با گذشت زمان تکامل یابد.

 

2- آن‌چه را که می خواهید با آن شناخته شوید تعیین کنید.

 

برند شخصی شما بیش از بازتاب کسی است که امروز هستید؛ این نقشه راه است که به کجا می خواهید بروید. علاوه بر درک مهارت‌های وجودی و شایستگی‌ها، دکتر گِرش پیشنهاد می‌کند نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی کنید، زیرا آن‌ها مربوط به صنعت یا حرفه‌ای هستند که می‌خواهید در آن قدم بگذارید.

با این کار، مهارت‌ها و صفاتی را که باعث تمایز شما می‌شود، و همچنین مناطقی که برای پیشرفت به کسب دانش جدید نیاز دارید، کشف خواهید کرد. پیش‌بینی اینکه در 5 یا 10 سال می‌خواهید کجا باشید – و ویژگی هایی که می‌خواهید برای آن‌ها شناخته شوید – می‌تواند به شما کمک کند بهتر تعیین کنید که برای رسیدن به آن‌جا چه اقداماتی را باید انجام دهید.

 

3- مخاطب خود را تعریف کنید.

 

قبل از شروع به ساختن برند شخصی خود، باید تعیین کنید که به چه کسی می خواهید برسید. آیا رهبران فکری صنایع هستند؟ فردی در یک شرکت خاص؟ منابع انسانی شرکت‌ها؟ هرچه زودتر مخاطبتان را تعریف کنید، ترسیم داستان شما آسانتر خواهد بود، زیرا نوع داستانی را که نیاز دارید بگویید را بهتر درک خواهید کرد (و جایی که باید آن را بگویید).

به عنوان مثال ، اگر هدف شما دستیابی به مدیران منابع انسانی و تامین نیروی انسانی است، ممکن است با ایجاد یا به روزرسانی پروفایل لینکدین خود شروع کنید. چرا؟ زیرا که 92 درصد از استخدام کنندگان برای یافتن کاندیداهای با کیفیت از شبکه‌های اجتماعی و 87 درصد آن‌ها از لینکدین استفاده می‌کنند.

فرض کنید یک طراح گرافیک هستید که سعی در تحت تاثیر قرار دادن مشتری‌های فعلی و جذب مشتری جدید دارید، ممکن است تصمیم بگیرید داستان خود را از طریق وب سایت شخصی یا حساب کاربری خود بگویید، جایی که می‌توانید طیف گسترده‌ای از توانمندی‌های خود را بهتر بیان کنید.

 

4- در زمینه صنعت مورد علاقه خود تحقیق کنید و از متخصصان پیروی کنید.

 

هنگامی که برای بدست آوردن شغل مورد نظر خود برنامه‌ریزی می‌کنید، دکتر گِرش توصیه می‌کند تحقیقات متخصصان مربوط به آن نقش ها را گردآوری کنید.

او می‌گوید: “بدانید که رهبران فکری در هر زمینه‌ای که به آن علاقه دارید، چه کسانی هستند و از آنها پیروی کنید. آنلاین شوید و ببینید که آیا آن‌ها بلاگ دارند، یا جایی که در آن تفکراتشان را به اشتراک بگذارند. به دنبال افرادی باشید که موفق باشند و آن‌چه انجام می‌دهند را بررسی کنید. از آنها تقلید کنید، و سپس بهتر عمل کنید. ”

در برندسازی شخصی، هدف شما متمایز شدن است – اما شما نمی‌توانید بدون پیشی گرفتن از افرادی که قبلاً در آنجا حضور دارند، به بالاترین سطح صعود کنید.

 

5- از مصاحبه‌ها کمک بگیرید.

 

زمانی که شروع به تشکیل لیستی از شرکت‌هایی که مایل به همکاری با آن‌ها هستید و رهبران صنعتی‌ تحسین شده، می‌کنید، در نظر داشته باشید با این متخصصان تماس بگیرید و درخواست یک مصاحبه داشته باشید.

گِرش می‌گوید: ” 20 دقیقه زمان می‌برند ، اما از ارزش بالایی برخوردار هستند.” نترسید و از هر کسی که علاقه دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید. شما از این‌که این افراد چقدر اصیل و سخاوتمند هستند، تعجب خواهید کرد.”

هنگامی که با این افراد ملاقات می‌کنید، سؤالاتی بپرسید که می تواند به شما کمک کند بینش جدیدی در مورد زمینه مورد نظر خود کسب نمایید، مانند:

 • چگونه وارد صنعت شدید؟
 • اگر بخواهید دوباره همه جا را تغییر دهید، چه اقداماتی انجام خواهید داد؟
 • تحول در صنعت را چگونه می‌بینید؟
 • چگونه می‌توانید با روند صنعت به روز باشید؟
 • آیا انجمن های حرفه ای یا صنفی وجود دارند که باید به آنها بپیوندم؟

به گفته دکتر گِرش‌، مصاحبه‌های اطلاع رسانی با مزیت دیگری همراه هستند: “شما درمورد آنچه برای ورود به این حرفه لازم است را یاد می‌گیرید، اما در این گفتگو کمی در مورد خود نیز صحبت می‌کنید. کاری که کرده‌اید ساخت برند شخصی خودتان است. ”

اگرچه ممکن است در هر یک از این مصاحبه‌ها شغلی برای شما وجود نداشته باشد، اما روزی این اتفاق می‌افتد – و چیزی که شما می‌خواهید این است که کارفرما هنگام تصور کاندیدی ایده آل، شما را به یاد آورد.

 

6- یک معرفی کوتاه را آماده کنید.

 

همانطور که شروع به مفهوم‌سازی برند شخصی خود می‌کنید ، مدتی را برای ساخت یک معرفی کوتاه زمان بگذارید – یک معرفی 30 تا 60 ثانیه‌ای درباره اینکه شما چه کسی هستید. مهم نیست در رویداد صنفی (شبکه سازی) شرکت می‌کنید، یا یک مهمانی غیررسمی، تهیه یک معرفی کوتاه باعث می‌شود بتوانید به‌طور خلاصه توصیف کنید که چه کاری انجام می‌دهید و در حرفه خود به کجا می‌خواهید (یا دوست دارید) برسید.

فرانک کوتیتا، بنیانگذار مرکز برندسازی جهانی و استاد فارغ التحصیل دانشگاه Northeastern می‌گوید: “برای بیان باید مواردی خیلی کوتاه و مختصر را ارائه دهید – داستانهایی برای گفتن – که ویژگی های شما را در یک چهارچوب روشن بیان کند.”

با تمرکز روی چند نکته کلیدی که می‌خواهید بر آن‌ها تأکید کنید، زمان معرفی خود را کوتاه نگه دارید. می‌تواند شامل این باشد که شما به دنبال یک موقعیت جدید هستید، چه نقاط قوت خاصی دارید یا اخیراً چه ارزش‌هایی را در بخش یا شرکت فعلی خود افزایش داده‌اید.

 

7- از شبکه سازی استقبال کنید.

 

همانطور که برند شخصی ایده آل خود را پرورش می‌دهید‌، بسیار مهم است که به طور منظم (و به‌طور مؤثر) از شبکه ارتباطی برای رشد دایره حرفه‌ای خود استفاده کنید. با رفتن به رویدادهای رسمی و غیر رسمی رویدادهای ارتباطی، با هم‌صنفان و اندیشمندان صنعت خود ارتباط برقرار کنید.

هر چه ارتباط بیشتری برقرار کنید – و ارزش بیشتری را در تعامل خود ایجاد کنید – احتمالاً برند شخصی شما بیشتر شناخته خواهد شد. و با توجه به اینکه 85 درصد از کل مشاغل از طریق شبکه‌های ارتباطی مرتبط هستند، شرکت در این رویدادها به طور منظم به شما کمک می‌کند تا نه تنها برند خود را بسازید بلکه به طور بالقوه حرفه خود را نیز پیشرفت دهید.

در این رویدادها، خجالت نکشید که از شرکت کنندگان همکار بخواهید مجدداً برای مصاحبه غیر رسمی، یک گپ دوستانه یا قهوه با یکدیگر ملاقات کنید. و به یاد داشته باشید، اگر فرصتی برای برقراری ارتباط در این رویداد ندارید، از طریق ایمیل یا لینکدین ارتباط برقرار کنید.

 

8- توصیه‌نامه بخواهید

 

داشتن همکاران و مدیران سابق و فعلی که شما را تأیید می‌کند یکی از ساده‌ترین و موثرترین روش‌ها برای تعیین برند شخصی شما است، به دیگران اجازه دهید ارزش‌هایتان را برای شما بیان کنند. درست همانطور که یک تجارت ممکن است بازخوردها و توصیفات مشتری را برای استفاده در فروش و بازاریابی پرورش دهد، شما نیز باید توصیفات درباره خود را در قالب توصیه‌ها پرورش دهید.

لینکدین مکان بسیار خوبی برای درخواست تأییدیه است زیرا این توصیه‌ها به احتمال زیاد نظر مدیران منابع انسانی را در آینده به خود جلب می‌کند. اما فراموش نکنید که از افرادی که شما را تأیید می‌کنند بخواهید در زمان جستجوی شغلتان به عنوان یک مرجع واقعی عمل کنند؛ مطمئن باشید که آن‌ها مایل هستند با یک کارفرمای بالقوه صحبت کنند یا در صورت لزوم یک توصیه نامه حسن انجام کار بنویسند.

مطمئن نیستم چه کسی؟ مدیران سابق که از نزدیک شما را آموزش داده‌اند، ایده‌آل هستند، اما سایر ارتباطات نیز می‌تواند کارآمد باشد، مانند توصیه افراد موثر، از جمله اساتید و رهبران سازمان‌هایی که شما به آن‌ها تعلق دارید.

 

 

9- فعالیت‌های آنلاین خود را گسترش دهید.

 

یکی از مهمترین جنبه‌های برندسازی شخصی اطمینان از این است که بخشی از فعالیت‌های آنلاین شما صرف برقراری ارتباط با مدیران منابع انسانی، هم‌صنفان و دیگران می‌شود – حتی اگر در جستجوی شغل نباشید.

با وجود تعدد ابزارهای مختلف رسانه های اجتماعی که امروز در دسترس هستند، فعالیت آنلاین شما بسته به رسانه انتخابی شما متفاوت خواهد بود. در حالی که می‌دانید داستان شما باید با همه بستر‌ها منطبق باشد، هنگامی که شما می‌دانید مخاطبان هدف شما به احتمال زیاد به کجا تمایل دارد، می‌توانید تلاش‌های خود را برای گفتن بهترین داستان خود در آن بستر افزایش دهید.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید یکی از سایت‌ها یا پروفایل‌های شما منحصراً برای دوستان و خانواده باشد، تنظیمات، حریم خصوصی را انتخاب کنید تا اطمینان حاصل کنید که کارفرمایان بالقوه به هرگونه اطلاعاتی که می‌تواند به احتمال زیاد به شانس شما در زمینه شغلی آسیب برساند، نخواهند رسید.

در اینجا چند نکته مخصوص بسترها برای کمک در ساختن برند شخصی شما به صورت آنلاین ارائه شده است.

 

لینکدین

لینکدین به عنوان یک ابزار رسانه‌ای حرفه‌ای خدمت می‌کند و سایت نهایتاً برای معرفی برند شما است. بهترین راه برای استفاده از این شبکه مشارکت در گروه‌ها، معرفی خود به افرادی است که مایل به آشنایی با شما هستند، و درخواست (و ارائه) توصیه‌نامه می‌باشد. برخی نکات دیگر برای گفتن موثر داستان شما از طریق لینکدین شامل موارد زیر است:

 • روی مهارتهای کلیدی صنعت متمرکز شوید: استخدام کنندگان غالباً به جستجوی کلمات کلیدی می پردازند که مربوط به نقشی است که می خواهند برای پر کردن آن استخدام داشته باشند، بنابراین مهم است که اصطلاحات صنعت را در پروفایل خود ارائه دهید – خواه در عنوان، خلاصه یا توضیحات شغلی خود – و صریحاً مهارت های خود را بیان کنید. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال شغلی در خصوص ارتباطات هستید، نقطه آغازین مهارت‌های کلیدی شما باید روابط عمومی یا رسانه های اجتماعی باشد.
 • دستاوردهای خود را ارزیابی کنید: گفتن اینکه شما “نتیجه‌گرا” هستید به اندازه نتایج واقعی شما مؤثر نیست. دستاوردهای خود را در صورت امکان ارزیابی کنید، تعداد مقالاتی که نوشتید، سودآوریی که داشته‌اید و قراردادهایی که منعقد کرده‌اید.
 • مشخصات خود را تکمیل کنید: در حالی که این ممکن است واضح به نظر برسد، برای کاربران غیر معمول نیست که بخشی از مشخصات لینکدین خود را خالی بگذارند. استخدام کنندگان می خواهند ببینند تجربه کاری شما و پشتوانه تحصیلی شما چیست.

 

توییتر

برای برجسته کردن و تکیه بر تخصص‌های شغلی خود از این بستر استفاده کنید. سعی کنید برند شخصی خود را با فعالیت‌هایی از قبیل؛ هشتگ‌هایی با تمرکز روی زمینه کاری، فالو کردن پیشگامان در زمینه کاری خود، و بازتوییت داستان‌های برتر صنعت خود، گسترش دهید. فراموش نکنید: آنچه توییت می‌کنید جزئی از شخصیت آنلاین شما است.

 

وب سایت شخصی یا نمونه کارهای آنلاین

اگر در زمینه بازاریابی یا طراحی فعالیت دارید، داشتن یک وب سایت شخصی یا نمونه کار آنلاین که اطلاعات ضروری را در مورد این‌که شما چه کسی هستید ارائه می‌دهد، بسیار مهم است و به لحاظ بصری کمک می کند تا کار خود را برجسته کنید. می‌توانید سایت خود را با استفاده از سایت ساز‌های رایگان ایجاد کنید. برندهای کوچک و صاحبان مشاغل همچنین می‌توانند از منابع طراحی مفید و قالب‌های آماده استفاده کنند تا بتوانید تولید محتوای خاص برند خود را شروع کنند.

اگر به دنبال این هستید که در سریعترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید با همکاران ما در استودیو طراحی کاپیرو تماس بگیرید.

 

10 – به یاد داشته باشید که برندسازی شخصی فقط به صورت آنلاین نیست.

 

برند شخصی چیزی بیش از یک شخصیت آنلاین است. چیزی است که در خانه، دفتر و حتی در رفت و آمد روزانه همراه خود دارید.

دکتر گِرش تأکید می‌کند: “شهرت شما همه چیز است. کسانی که دیگران را ناامید می‌کنند یا می‌رنجانند، شهرتشان از دست خواهد رفت. از هر فرصتی برای همکاری با دیگران استفاده کنید، در پروژه‌ها داوطلب شوید و خود را به عنوان یک رهبر نشان کنید، این بخشی از برند شما است. ”

رهبری برای مدیران یک مجموعه رزرو نشده است. رهبران قدرتمند در هر سطح سازمان وجود دارند.

“رهبری از چگونگی رفتار شما، نحوه عملکرد شما و و اینکه چگونه ذاتاً با مردم تعامل دارید ناشی می‌شود. این رهبری واقعی است.”

داستانی که شما می‌گویید، همراه با تعاملات روزمره، در نهایت برند شخصی شما را تعریف می‌کند.

 

با رشد خود برند شخصی خود را دوباره ابداع کنید

با تغییر اکوسیستم دیجیتال و پیشرفت شغلی شما، برند شخصی شما نیز شکل می‌گیرد. متناسب با اینکه با افراد مختلف دیدار می‌کنید، شخصیت خود را مطابق با آن تنظیم کنید، فرصت‌های جدید ارتباط‌سازی را پیدا کنید و در حرفه خود رشد کنید. تا زمانی که زندگی حرفه ای شما را منعکس کند، از ایجاد برندی که به شما امکان درخشش می‌دهد دریغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *