امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
طراحی تعاملی چیست؟

طراحی تعاملی چیست؟

طراحی تعاملی یک مؤلفه مهم در چتر وسیع طراحی تجربه کاربری (User Experience) است. در این مقاله، ما توضیح خواهیم داد که طراحی تعاملی چیست، برخی از مدل‌های مفید طراحی تعاملی، و همچنین به طور خلاصه آنچه را که یک طراح تعاملی معمولاً انجام می‌دهد را شرح خواهیم داد.

 

درک ساده و مفید از طراحی تعاملی Interaction Design

طراحی تعاملی را می‌توان به صورت ساده فهمید: این طراحی رابطه بین کاربران و محصولات است. بیشتر اوقات وقتی افراد در مورد طراحی تعاملی صحبت می‌کنند، به محصولات نرم افزاری مانند برنامه‌ها یا وب سایت‌ها تمایل دارند. هدف از طراحی تعاملی ایجاد محصولاتی است که کاربر را قادر می‌سازد تا به بهترین وجه ممکن به هدف‌(های) خود برسد.

اگر این تعریف گسترده به نظر برسد، به این دلیل است که زمینه بسیار گسترده است: تعامل بین یک کاربر و یک محصول اغلب شامل عناصری مانند زیبایی شناسی، حرکت، صدا، فضا، و موارد دیگر می‌باشد. و البته، هر یک از این عناصر می‌توانند زمینه‌های تخصصی‌تری نیز داشته باشند‌، مانند طراحی صدا برای ایجاد صداهایی که در تعامل با کاربر استفاده می‌شود.

همانطور که ممکن است متوجه شوید، بین طراحی تعاملی و طراحی تجربه کاربری UX همپوشانی بزرگی وجود دارد. از این گذشته، طراحی تجربه کاربری UX در مورد شکل دادن به تجربه استفاده از یک محصول است، و بخش بیشتر آن تجربه، شامل تعامل بین کاربر و محصول است. اما طراحی UX فراتر از طراحی تعاملی است: این کار همچنین شامل تحقیقات درمورد کاربر (مشخص کردن کاربران در اولین برخورد)، خلق شخصیت کاربر (چرا و تحت چه شرایطی از این محصول استفاده می‌کند)، تست کاربر و تست قابلیت استفاده محصول و غیره می‌باشد.

 

5 بعد طراحی تعاملی

5 بعد طراحی تعاملی یک مدل مفید برای درک اینکه چه چیزی این تعامل را شامل می شود، است. جولیان کرامپتون اسمیت، در آکادمی طراحی تعاملی، ابتدا مفهوم چهار بعد از یک زبان طراحی تعاملی را معرفی کرد، سپس کوین سیلور، طراح ارشد طراحی تعاملی در لابراتوار IDEXX، پنجمین مورد را اضافه کرد.

 

بُعد اول: کلمات

کلمات – به ویژه کلماتی که در تعاملات استفاده می‌شوند، مانند نوشته یک دکمه – باید قابل درک و ساده باشند. آنها باید اطلاعات را با کاربران به اشتراک بگذارند، اما نه اطلاعات زیادی که کاربر را دست پاچه کند.

 

بُعد دوم: بازنمایی بصری

این مربوط به عناصر گرافیکی مانند تصاویر، تایپوگرافی و نمادهایی است که کاربران با آنها در تعامل هستند. اینها معمولاً کلماتی را که برای برقراری اطلاعات به کاربران استفاده می‌‌‎شود، تکمیل می‌کنند.

 

بُعد سوم: اشیاء فیزیکی یا فضا

از طریق چه اشیاء فیزیکی کاربران با محصول ارتباط برقرار می‌کنند؟ لپ تاپ، با ماوس یا صفحه لمسی؟ یا تلفن هوشمند، با انگشتان کاربر؟ و در چه نوع فضای فیزیکی کاربر چنین کاری را انجام می دهد؟ به عنوان مثال، آیا کاربر در حین استفاده از برنامه برروی تلفن هوشمند خود در قطاری شلوغ ایستاده است، یا پشت یک میز در دفتر نشسته است و در وب سایت ما گشت و گذار می‌کند؟ اینها بر تعامل کاربر و محصول تأثیر می‌گذارد.

 

بُعد چهارم: زمان

در حالی که این بُعد کمی انتزاعی به نظر می‌رسد، بیشتر مربوط به رسانه‌هایی است که با گذشت زمان (انیمیشن ، فیلم ، صداها) تغییر می‌کنند. موشن و صدا، نقش مهمی در دادن بازخوردهای بصری و صوتی به تعامل کاربران دارند. همچنین نگرانی میزان مصرف کاربر در تعامل با محصول است: آیا کاربران می‌توانند پیشرفت خود را پیگیری کنند یا تعامل خود را مدتی بعد از سر بگیرند؟

 

بُعد پنجم: رفتار کاربر Behaviour

این شامل مکانیزم یک محصول است: چگونه کاربران اقداماتی را در وب سایت انجام می‌دهند؟ چگونه کاربران با یک محصول کار می‌کنند؟ به عبارت دیگر، اینگونه است که چهار بُعد قبلی تعامل یک محصول را تعریف می‌کند. این همچنین شامل واکنش‌های (پاسخ های عاطفی یا بازخورد) کاربران و محصول است.

 

ببینید که چگونه 5 بُعد طراحی تعاملی در انیمیشن زیر جمع می‌شوند:

 

سؤالات مهمی که طراحان تعاملی interaction designers می‌پرسند

چگونه طراحان تعاملی با 5 بُعد فوق العاده برای ایجاد یک تعامل معنی دار کار می‌کنند؟ برای درک و فهمیدن آن، می‌توانیم به برخی از سؤالات مهمی که طراحان تعاملی هنگام طراحی از کاربران می‌پرسند، توجه داشته باشیم:

 

  • کاربر برای ارتباط مستقیم با رابط، چه کاری می‌تواند با ماوس ، انگشت یا قلم خود انجام دهد؟ این به ما کمک می‌کند تعامل‌های احتمالی کاربر با محصول را تعریف کنیم.
  • در مورد شکل ظاهری (رنگ، شکل، اندازه و غیره)، سرنخی در مورد نحوه عملکرد آن به کاربر می‌دهد؟ این به ما کمک می‌کند تا سرنخ هایی راجع به رفتارهای ممکن در اختیار کاربران قرار دهیم.
  • آیا پیام‌های خطا راهی را برای کاربر فراهم می‌کند تا مشکل را اصلاح کند یا توضیح ‌دهد که چرا این خطا رخ داده است؟ این به ما امکان پیش بینی و کاهش خطاها را می‌دهد.
  • هنگامی که یک اکشن اجرا می‌شد، کاربر چه بازخوردی دریافت می‌کند؟ به ما این امکان را می‌دهد که اطمینان حاصل کنیم، سیستم در زمان معقول پس از اقدامات کاربر، بازخورد مناسب را ارائه می‌دهد.
  • آیا عناصر رابط اندازه معقول و منطقی برای تعامل با کاربر دارند؟ سؤالاتی از این دست به ما کمک می‌کند تا درباره هر عنصر مورد استفاده در محصول، به طور استراتژیک فکر کنیم.
  • آیا از قالبهای آشنا یا استاندارد استفاده می‌شود؟ از عناصر و فرمت‌های استاندارد برای ساده سازی و تقویت یادگیری یک محصول استفاده می‌شود.

 

بنابراین طراحان تعاملی چه می‌کنند؟

خب، بستگی دارد.

به عنوان مثال‌، اگر یک شرکت به اندازه کافی بزرگ باشد و منابع عظیمی داشته باشد، ممکن است برای طراحان UX و طراحان تعاملی فرصت شغلی جداگانه‌ای داشته باشد. به عنوان مثال، در یک تیم طراحی بزرگ، یک محقق UX، یک معمار اطلاعات، یک طراح تعاملی و یک طراح بصری وجود دارد. اما برای شرکت‌ها و تیم‌های کوچکتر، بیشتر کار طراحی UX توسط 1-2 نفر انجام می‌شود‌، که ممکن است عنوان «طراح تعاملی» را داشته باشند یا نداشته باشند. در هر صورت، برخی از وظایف روزانه طراحان تعاملی در یک شرکت به شرح زیر است:

طراحی استراتژی

این مربوط است با آنچه هدف یا هدف‌های کاربر بوده و چه تعاملی برای دستیابی به این اهداف ضروری است. بسته به نوع شرکت، طراحان تعاملی ممکن است قبل از طراحی استراتژی، تحقیقات رفتاری کاربر را انجام دهند تا بدانند که اهداف کاربران چیست.

طراحی وایرفریم و نمونه سازی اولیه

این مسئله دوباره به توضیحات شغلی شرکت بستگی دارد، اما اکثر طراحان تعاملی وظیفه دارند از طرح اولیه وایرفریم ایجاد کنند، که تعاملات موجود در محصول را مشخص کند. گاهی اوقات، طراحان تعاملی همچنین ممکن است نمونه‌های اولیه، یا نمونه‌های با شبیه سازی بالا را اجرا کنند که دقیقاً شبیه برنامه یا وب سایت اصلی باشد.

کنکاشی عمیق‌تر در طراحی تعاملی

اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری در مورد طراحی تعامل کسب کنید ، می توانید طراحی تعامل را مطالعه کنید – معرفی مختصر Jonas Lowgren ، که بخشی از دانشنامه تعامل انسان و کامپیوتر است. این یک مقدمه معتبر برای این زمینه ، و همچنین منابع دیگری را ارائه می دهد که می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *