امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
مبانی اولیه طراحی رابط کاربری UI Design

مبانی اولیه طراحی رابط کاربری

آموزش مبانی اولیه طراحی رابط کاربری UI Design

 

User Interface که به فارسی رابط کاربری ترجمه شده است، یکی از شاخه‌های اصلی طراحی گرافیک را تشکیل می‌دهد. در این مقاله به اصول اولیه و توصیف مبانی طراحی رابط کاربری پرداخته شده است تا شناخت اولیه‌ای از این مبحث طراحی به دست بیاورید. برخی از اصطلاحات این مبحث هنوز کلمه معادل فارسی ندارند و از کلمات انگلیسی آنها استفاده شده است.

طراحی رابط کاربری (UI)، بر پیش بینی آنچه ممکن است کاربران انجام دهند و اطمینان از اینکه رابط (وبسایت، اپلیکیشن، نرم افزار) عناصری دارد که دسترسی، درک و استفاده از آنها برای آسان کردن این اقدامات راحت است، تمرکز دارد. طراحی رابط کاربری (UI)، مفاهیمی را از طراحی تعاملی (Interaction Design)، طراحی بصری (Visual Design) و معماری اطلاعات  (Information Architecture) گرد هم می‌آورد.

انتخاب عناصر مناسب برای رابط

کاربران با عناصر رابطی که به طریق مشخص و آشنا عمل می‌کنند، زودتر ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین سعی کنید در انتخاب‌ و چیدمان آنها سازگار و قابل پیش بینی باشید. انجام این کار به تکمیل پروژه، کارایی و رضایت کاربر شما کمک خواهد کرد.

عناصر رابط شامل موارد زیر می شوند، اما به اینها محدود نمی‌شوند:

 

 • کنترل‌های ورودی: دکمه‌ها، فیلد‌های متنی، چک باکس‌ها، گزینه‌های فیلتر (Rradio Buttons)، لیست‌های کشویی، لیست‌های جعبه‌ای، دکمه کشویی (Toggle Switch)، فیلد تاریخ.
 • مؤلفه‌های ناوبری: بردکرامب(Breadcrumb) ، اسلایدر، فیلد جستجو، ساختار صفحه بندی (Pagination)، تگ‌ها، آیکون‌ها.
 • مؤلفه‌های اطلاعاتی: نکات راهنمای ابزار (Tooltips)، آیکن‌ها، نوار پیشرفت، نوتیفیکیشن‌ها، جعبه پیام.
 • کانتینر Container: بخشهای آکاردئونی Accordion
عناصر طراحی رابط کاربری

عناصر طراحی رابط کاربری

مواقعی وجود دارد که ممکن است چندین عنصر برای نمایش یک محتوا مناسب باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد‌، باید بدانید که هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارد. برای مثال، بعضی اوقات یک عنصر کمک می‌کنند فضای بیشتری داشته باشید، همین امر باعث یک فشار ذهنی مضاعف بر کابر می‌شود و آنها را مجور می‌کند که حدس بزنند زیر منوی باز شونده چیست و یا این المان چه معنایی میتواند داشته باشد.

 

بهترین روشهای اجرا برای طراحی رابط

همه چیز ریشه در ادراک کاربران شما دارد، از جمله درک اهداف، مهارت‌ها، ترجیحات و تمایلات آنها. زمانی که اطلاعات کاملی در مورد کاربران خود دارید، حتماً هنگام طراحی رابط کاربری خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • رابط کاربری خود را ساده نگه دارید. بهترین رابط‌ها تقریبا برای کاربر نامرئی هستند. آنها از عناصر غیرضروری اجتناب می‌کنند و از یک زبان ساده و واضح بر روی لیبل‌ها و برای پیغام‌ها استفاده می‌کنند.
 • سازگاری ایجاد کرده و از عناصر UI مشترک استفاده کنید. با استفاده از عناصر رایج در رابط کاربری، کاربران احساس راحتی بیشتری می‌کنند و قادر به انجام سریع تر کارها هستند. همچنین ایجاد الگوهایی در زبان، چیدمان و طراحی در کل سایت، برای کمک به تسهیل بهره وری بسیار مهم است. هنگامی که یک کاربر نحوه انجام کاری را یاد گرفت، باید بتواند از آن مهارت در دیگر قسمت‌های سایت استفاده کند.
 • در صفحه آرایی هدفمند باشید. روابط مکانی بین عناصر موجود در صفحه را در نظر بگیرید و صفحه را بر اساس اهمیت آنها صفحه آرایی کنید. قرار دادن دقیق عناصر باعث جلب توجه به مهم‌ترین اطلاعات می‌شود و به دیده شدن و خوانایی کمک می‌کند.
 • از رنگ و بافت استراتژیک استفاده کنید. با استفاده از رنگ، نور، کنتراست و بافت می‌توانید توجه را به سمت استفاده کردن یااستفاده نکردن از عناصر، جلب کنید.
 • برای ایجاد سلسله مراتب و وضوح بیشتر از تایپوگرافی استفاده کنید. نحوه استفاده از تایپوگرافی را با دقت انتخاب کنید. اندازه فونت، نوع فونت‌ها و چیدمان متن به افزایش قابلیت دیده شدن، وضوح و خوانایی کمک می‌کند.
 • مطمئن شوید که سیستم حتماً تغییر و تحولات را گزارش می‌کند. همیشه کاربران خود را از موقعیت مکانی، اقدامات، تغییر وضعیت یا خطاها مطلع سازید. استفاده از عناصر (المان ها) مختلف UI برای اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت، و در صورت نیاز، اقدامات بعدی متناسب، میتواند احساس بد بوجود آمده در کاربر شما را کاهش دهد.
 • به پیش فرض‌ها فکر کنید. با فکر کردن دقیق و پیش بینی اهدافی که افراد با آن به سایت شما می‌آیند، می‌توانید پیش فرض‌هایی ایجاد کنید که بار ذهنی کاربر را کاهش دهد. این مسئله به ویژه در طراحی یک فرم، جایی که ممکن است شما فرصتی داشته باشید که برخی از زمینه‌ها را از قبل انتخاب کرده یا پر کنید اهمیت پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *