امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
نحوه انتخاب بهترین نام برند در 4 مرحله

نحوه انتخاب بهترین نام برند در 4 مرحله

چگونه در 4 مرحله نام برند شخصی و یا تجاری خود را انتخاب کنیم؟

 

یک نام برند عالی، فقط چیزی نیست که در کارت ویزیت شما جالب به نظر برسد، یا گفتن آن بامزه باشد. یک نام برند به این دلیل که شما(صاحب نام تجاری) آن را دوست دارید، فوق العاده نیست. آن به این دلیل عالی است که پیامی را به مشتری شما می‌رساند و شما را به بهترین شکل توصیف می‌کند.

همانطور که مارتی نویمایر در کتاب شکاف درون برند The Brand Gap می‌گوید:

“نیاز به نام های تجاری خوب از مشتری سرچشمه می‌گیرد، و مشتریان همیشه راه‌های مناسبی برای شناسایی، به یاد آوردن، بحث و مقایسه برند‌ها می‌خواهند. نام مناسب می‌تواند با ارزش ترین دارایی، تمایزی پویا و عامل تسریع پذیرش یک برند باشد.”

اما انتخاب نام تجاری مناسب می‌تواند یک کار دلهره آور باشد. چگونه اسمی را پیدا می‌کنید که کارایی داشته باشد؟ اسمی که جاذب باشد؟ نامی که در بنر یک وبسایت عالی به نظر می‌رسد و دومین آن در دسترس باشد؟ برخی می‌گویند این کار آسانی است، فقط از یک ابزار تولید نام استفاده کنید و کار را تمام کنید. برخی می‌گویند این تقریبا غیرممکن است – فقط به آنها یک میلیارد تومان بدهید و آنها این کار را برای شما انجام می‌ دهند.

بسته به بودجه و نیازهای تجاری شما، ممکن است با یکی از دو روش کار خود را انجام دهید (بدون قضاوت). اما با تجربه ما، پیدا کردن نام تجاری مناسب ممکن است؛ فقط کمی تفکر و تمرینات عمیق را می‌طلبد.

 

چه چیزی یک نام برند خوب را می‌سازد؟

نظریه ها و مطالعات اندکی در مورد آنچه یک نام تجاری خوب را می‌سازد وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2010 در دانشگاه آلبرتا نشان داد كه مشتریان نسبت به برندهایی با اسامی با ساختار مكرر مانند Coca-Cola ، Kit Kat و Jelly Belly واکنش مثبت‌تری نشان می‌دهند.

در حالی که فرمول جادویی وجود ندارد‌، ویژگی‌های متداولی وجود دارد که استفاده از یک نام تجاری را برای شما آسان‌تر و به یاد آوردن آن را برای افراد دیگر راحت‌تر می‌کند. در حالت ایده آل، شما چیزی را می‌خواهید که:

 • معنا دار باشد: با ماهیت برند شما ارتباط برقرار کند، یک تصویر جادویی ایجاد کند و یک رابطه عاطفی مثبت را پرورش دهد.
 • متمایز باشد: منحصر به فرد، به یاد ماندنی و از رقبای شما متمایز است.
 • دست یافتنی: مردم بتوانند به راحتی آن را تفسیر کنند، آن را بیان کنند، آن را هجی کنند یا آن را گوگل کنند. (حتی اگر اسمی غیرمعمول یا عجیب و غریب داشته باشید، باید قابل درک باشد.)
 • قابل محافظت: شما بتوانید برای آن یک لوگو طراحی کنید، دامنه بگیرید و “مالک” آن شوید، چه از نظر قانونی و هم از نگاه عمومی.
 • Future-proof باشد (سازگار با آینده): به گونه ای که در آینده به شکل بی فایده یا ناپایدار در نیاید، بتواند با شرکت رشد کند و اهمیت آن را حفظ کند و با محصولات مختلف و پسوندهای تجاری سازگار باشد.
 • بصری باشد: شما بتوانید آن را از طریق طراحی، از جمله آیکون‌، لوگو، رنگ و غیره ترجمه یا با آن ارتباط برقرار کنید.

 

این معیارها به بررسی کیفیت نام تجاری انتخابی شما کمک می‌کند، اما واقعاً یک سؤال برای تعیین موفقیت یک نام وجود دارد (توجه داشته باشید ما کلمه “خوب” یا “بد” را به کار نبرده ایم).

نکته اصلی این است: آیا با مردم ارتباط برقرار می‌کند؟

 

نحوه انتخاب بهترین نام برند در 4 مرحله

نحوه انتخاب بهترین نام برند در 4 مرحله

چگونه یک نام تجاری درست را پیدا کنیم؟

پیدا کردن یک نام تجاری خوب می‌تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد.

سرویس‌های بیشماری وجود دارد که سعی می‌کنند این کار را برای شما راحت تر انجام دهند؛ با پیش آزمایی و پیشنهاد دادن نام‌ها. به عنوان مثال، سرویس سازنده نام تجاری ( Shopify’s- Business Name Generator – Wordoid )، دومین سازهای ایرانی و خارجی؛ سرویس سازنده نام برند و URL (Brand Bucket).

این ابزارها می‌توانند برای راه‌اندازی ذهن مفید باشند، اما ما عقیده داریم انتخاب، بررسی و تست نام برند به صورت هدفمند بسیار مهم است. بعضی چیزها نمی‌توانند به صورت خودکار تولید شوند. در ادامه راهنمای گام به گام انتخاب نام برند آورده شده است.

 

مرحله 1. هویت اصلی خود را بیان کنید

قبل از اینکه از خودتان نام ببرید، نیاز دارید تا بدانید شما چه کسی هستید و سعی می‌کنید چه چیزی را به دست بیاورید. ما این را “هویت اصلی” می‎نامیم که شامل:

 • چشم انداز: چرا شرکت شما تاسیس شده است.
 • ماموریت: شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد.
 • ارزش‌ها: چگونه کار خود را انجام می‌دهید.

این سه عنصر هدف شما را به تصویر می‌کشد و بر هر کاری که انجام می‌دهید تأثیر می‌گذارد (از جمله انتخاب نام).

هنگامی که شما می‌دانید که چه کسی هستید، به تجزیه و تحلیل رقابتی خود نگاه کنید تا تفاوت های خود را شناسایی و درک کنید. (تجزیه و تحلیل رقابتی ندارید؟ در مقاله “#” نحوه انجام این کار توضیح داده شده است.)

دانستن اینکه چه چیزی برند شما را منحصر به فرد می‌کند اولین قدم برای یافتن نام تجاری است.

 

مرحله 2. راه‌اندازی ذهن (طوفان مغزی)

این قسمت سرگرم کننده (و گاه بی رحمانه) است. ذینفعان و خلاقان خود را جمع کنید و میزبان یک طوفان مغزی ساختار یافته باشید. در حالی که ممکن است این افراد بسیار خلاق به نظر برسند، باید بدانید که مردم برای کار در درون یک مجموعه، اغلب به دستورالعمل یا محدودیت احتیاج دارند. ممکن است بخواهید این مباحث را با دستورالعمل‌های خاص یا تمرین‌های خاص شروع کنید. برای مثال:

 • تمام صفت‌هایی که سرویس شما را توصیف می‌کنند را بنویسید.
 • توصیف آنچه می‌خواهید مشتریان هنگام استفاده از محصول یا خدمات شما احساس کنند.
 • کلمات مرتبط با محصول یا خدمات خود را بنویسید.

روش مفید دیگر برای طوفان مغزی، فکر کردن به دسته‌های مختلف از نام‌های تجاری است. همانطور که آلینا ویلر در کتاب “طراحی هویت برند” بیان می‌کند، این موارد عبارتند از:

 • بنیانگذار: نامی مبتنی بر یک شخص واقعی یا تخیلی، مانند Ben & Jerry’s ، Warby Parker، یا Betty Crocker.
 • توصیفی: نامی است در توصیف آنچه شما انجام می‌دهید یا می‌سازید، مانند General Motors.
 • ساختگی: نام یا کلمه‌ای کاملاً ساخته شده، مانندKodak ، Xerox یا TiVo
 • استعاره: اسطوره‌ای، بیگانه، چیزهای غیر قابل تصور، مکان‌ها، مردم، حیوانات یا فرآیند، مانند Nike  یا Patagonia.
 • نام اختصاری: نامی است که از حروف اول یا اختصار نامهای بزرگتر ساخته شده است.
 • ورد جادویی: نامی است متشکل از یک واژه مرکب (دو كلمه در کنار هم) یا یک كلمه واقعی با املای ساختگی، مانند FaceBook یا Flickr

تیم خود را به چالش بکشید تا برای هر گروه نامی انتخاب کنند. احتمالاً شما شروع به دیدن یک روند یا اولویتِ یک نوع نسبت به نوع دیگر خواهید کرد. سعی کنید با 15-20 نام کار را تمام کنید.

 

مرحله 3. نام برند خود را بررسی کنید

این قسمت، ممکن است ناامید کننده ترین بخش کار باشد.

لیست طوفان مغزی خود را به فهرست علاقه‌مندی‌های تیم (ایده آل آن 15-20 کلمه) اضافه کنید، سپس پایگاه داده‌های علائم تجاری ثبت شده را جستجو کنید. اگر همه نام‌‌ها گرفته شده باشد، دوباره باید مشغول کار شوید. تمرینات قبلی مطمئناً لیست بهتری برای شما رقم خواهد زد. اما اگر یک نابغه هستید که به نوعی 20 نام ثبت نشده را پیدا کرده‌اید، سه نام برتر را برای تست انتخاب کنید.

 

مرحله 4. تست، تست، تست

حالا که موانع قانونی را پشت سر گذاشته‌اید، اکنون زمان هیجان انگیزترین بخش است. شما می‌توانید موکاپ‌های خود را ایجاد کنید (به لوگو، بسته بندی محصولات و صفحه اصلی سایتتان فکر کنید) و سه نام برتر خود را تست کنید. ممکن است شما از بازخوردی که از مردم می‌گیرید تعجب کنید.

یک ایده آزمایش ساده و آسان وجود دارد:

 1. برای هر نام انتخابی یک لندینگ پیج جذاب آماده کنید. آن را کپی کنید و فقط لوگو و نام تجاری را تغییر دهید.
 2. برای مدت یک هفته یک تبلیغ فیسبوک یا اینستاگرامی را برای مشتریان هدف خود اجرا کنید.
 3. ببینید کدام صفحه ورودی و بازخورد بیشتری دریافت کرده است.

 

قوی ترین برند ممکن را بسازید

نام تجاری شما تنها اولین قدم برای ساختن یک برند قدرتمند و به یاد ماندنی است. برای راهنمایی بیشتر در مورد رشد نام تجاری خود:

مقاله اصول و مبانی اولیه برندیگ را مطالعه کنید.

برای طراحی لوگوی برند خود ابتدا مقاله “شناخت انواع لوگو و نحوه استفاده از آن‌ها” را  مطالعه کنید تا بدانید که چه نوع لوگویی برای شما مناسب است.

اگر هنوز سؤالی دارید یا احساس می‌کنید به کمک نیاز دارید، با ما در مورد آن صحبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *