امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
5 کتاب طراحی که هر طراح تجربه کاربری باید بخواند5 کتاب طراحی که هر طراح تجربه کاربری باید بخواند

5 کتاب طراحی که هر طراح تجربه کاربری باید بخواند

در این مقاله مجموعه ای از بهترین کتاب‌های نوشته شده در زمینه طراحی و تجربه کاربری معرفی شده است

ما در گروه طراحی کاپیرو لیستی از کتابهایی را که فکر می‌کنیم ممکن است در جایگاه یک طراح به آنها علاقه‌مند شوید را گردآوری کرده‌ایم. همیشه در هنگام طراحی، در بهترین حالت آن جایی برای بهبود وجود دارد. می‌توانید با مطالعه این کتاب‌های تخصصی که خواندن آن برای هر طراحی توصیه می‌شود، ذهن خود را شکوفا تر کنید. اگر قبلاً هرکدام از این کتاب‌ها را خوانده‌اید یا پیشنهادهای دیگری دارید‌، به ما اطلاع دهید. ما دوست داریم آنچه را که شما فکر می‌کنید بشنویم.

در زیر لیست کتاب‌ها به همراه توضیح مختصری در مورد آنها آورده شده است و لینک دانلود رایگان آنها در انتهای توضیحات موجود است.

1- طراحی عناصر روزمره

نوشته دان نورمن

بنا به گفته سایت goodreads.com هر کسی که چیزی را طراحی می‌کند که توسط انسانها استفاده می‌‎شود – از اشیاء فیزیکی و برنامه‌های کامپیوتری تا ابزارهای مفهومی، باید کتاب ” طراحی عناصر روزمره” را بخواند؛ و خواندن آن برای هر کسی که از ساخته‌های دست بشر استفاده می‌کند، به همان اندازه شگفت آور است. این کتاب می‌تواند برای همیشه چگونگی تجربه و تعامل شما با محیط فیزیکی اطرافتان را تغییر دهد، چشمان خود را به ناتوانی طراحی بد و مطلوبیت طراحی خوب باز کنید، و انتظارات خود را در مورد چگونگی طراحی شدن عناصر بالا ببرید.

کتاب طراحی عناصر روزمره نوشته دان نورمن یکی از بهترین و ضروری ترین کتاب‌ها برای مطالعه تمامی طراحان در هر زمینه ای است.

لینک دانلود کتاب

The Design of Everyday Things

by Donald A. Norman

 

2- من را مجبور به فکر کردن نکن: با رویکرد قابلیت استفاده از وب

نوشته استیو کروگ

از اولین انتشار کتاب “من را مجبور به فکر کردن نکن” در سال 2000، بیش از 400.000 طراح وب و برنامه نویس با مطالعه این کتاب و راهنمایی استیو کروگ به طراحی تجربه کاربری و درک اصول ناوبری بصری و طراحی اطلاعات پرداختند. این کتاب درباره تعامل انسان و کامپیوتر و استفاده از وب است و یکی از مهمترین و مفیدترین کتاب‌ها در مورد طراحی تجربه کاربری (UX Design) است، که توصیه می‌شود تمامی طراحان و برنامه نویسان این کتاب را مطالعه کنند. فرضیه این کتاب این است که یک برنامه نرم افزاری، وب سایت و یا اپلیکیشن خوب باید به کاربران اجازه دهد تا وظایف مورد نظر خود را به آسانی و به طور مستقیم انجام دهند. کروگ به این نکته اشاره می‌کند که مردم در انجام حداقل‌ها یا بکارگیری اولین راه حل برای مشکل خود خوب هستند، بنابراین طراح باید از این قابلیت در طراحی خود استفاده کند.

لینک دانلود کتاب

don’t make me think :A Common Sense Approach to Web Usability

by Steve Krug

 

3- تفکر سریع و آهسته

نوشته دانیل کانمن

کانمن در کتاب ” تفکر سریع و آهسته” ما را در جریان پیشگامانه ذهن قرار می‌دهد و دو سیستم را توضیح می دهد که ما را به فکر می‌اندازد. سیستم اول سریع، شهودی و عاطفی است؛ سیستم دوم کندتر، مشروط تر و منطقی تر است. کانمن توانایی فوق العاده‌ای را به نمایش می گذارد – و همچنین گسل ها و تعصبات تفکر سریع را نشان می دهد که نفوذ فراگیر برداشت‌های بصری بر افکار و رفتار ما است.

تأثیر بی توجهی از دست دادن و اعتماد به نفس در استراتژی‌های شرکت‌ها، مشکلات پیش بینی آنچه در آینده ما را خوشحال می‌کند، چالش‌های درست برای تنظیم  ریسک در محل کار و خانه، تاثیر عمیقی از تعصبات شناختی بر همه چیز از جمله بازی در بازار سهام تا برنامه ریزی تعطیلات بعدی، هرکدام از اینها می‌توانند درک  و فهمیده شوند تنها با دانستن اینکه چگونه دو سیستم با یکدیگر همکاری می‌کنند تا قضاوت و تصمیم‌های ما را شکل دهند.

کانمن در کتاب ” تفکر سریع و آهسته” نشان می‌هد که ما کجا می توانیم و یا نمی‌توانیم به بینشمان اعتماد کنیم و چگونه می‌توانیم به مزایای تفکر آهسته ضربه بزنیم. او بینش‌های عملی و آگاهانه را در مورد چگونگی انتخاب کسب و کار و زندگی شخصی ما ارائه می دهد – و چگونه می توانیم از تکنیک‌های مختلف استفاده کنیم تا از بروز مشکلات روحی جلوگیری کنیم که اغلب ما را به دردسر می اندازد. کتاب ” تفکر سریع و آهسته” طرز فکر شما را در تفکر تغییر خواهد داد.

لینک دانلود کتاب

Thinking, Fast and Slow

by Daniel Kahneman

 

4- کتاب پارادوکس انتخاب: چرا زیبایی در سادگی است

نوشته بری شوارتز

کتاب “پارادوکس انتخاب” توسط روانشناس امریکایی بری شوارتز نوشته شده است، در این کتاب، شوارتز استدلال می‌کند که حذف انتخاب‌های مصرف کننده می‌تواند به شدت اضطراب را برای خریداران کاهش دهد. این انتخاب‌ها در طراحی تجربه کاربری بسیار مهم و حیاتی هستند، باید مشتری به را سمتی هدایت کرد که با کمترین انتخاب، به نتیجه مطلوب خود برسد.

استقلال و آزادی انتخاب برای سلامتی ما حیاتی است و انتخاب برای آزادی و استقلال حیاتی است. با این وجود، اگر چه انسان‌های مدرن انتخاب‌های بیشتری نسبت به گروهی از افراد پیش از این داشته اند، و بنابراین، احتمالا، آزادی بیشتر و استقلال، شرایطی را به وجو نخواهد آورد که ما بتوانیم از لحاظ روانشناختی از آن سود ببریم و خشنود باشیم.

شوارتس در کتاب “پارادوکس انتخاب”  به سبک زندگی در جوامعی می‌پردازد که افراد از آزادی عمل و قدرت انتخاب بالایی برخوردارند و در عین حال افسردگی در آن‌ها تقریباً همه‌گیر شده‌است. شوارتس این وضعیت را «فوران انتخاب» می‌نامد که در آن افراد با انتظارات بالا خودشان را با دیگران مقایسه کرده و احساس ناخشنودی می‌کنند. شوارتز معتقد است برای کاهش احساس پشیمانی حاصل از انتخاب اشتباه باید نیاز یا تمایل به داشتن بهترین ها را در هر زمینه‌ای کم کرده و روی چیزهایی تمرکز کنیم که به اندازه کافی خوب هستند. این کتاب می‌تواند سرعت پیشرفت طراحان تجربه کاربری را به سرعت بالا ببرد.

لینک دانلود کتاب

The Paradox of Choice: Why More Is Less

by Barry Schwartz

 

5- کتاب تجربه کاربری لین: طراحی محصولات بزرگ با تیم‌های چابک

نوشته جف گوتلف، جاش سیدن

رویکرد تجربه کاربری لین برای طراحی تعاملی (روش تعامل وب سایت ها با انسان)، متناسب با واقعیت امروز وب طراحی شده است. در اين كتاب متفكر پيشرو جف گوتلف به شما اصول، تاكتيكها و تكنيكهاي با ارزش Lean UX را آموزش مي‌دهد كه چطور سريعاً ايده‌هاي طراحي را تجربه كنيد، توسط يوزرهاي حقيقي معتبرساري كنيد و به طور مداوم طراحي هايتان را طبق چيزي كه فراگرفته ايد به روز رسانی كنيد. رویکرد “لین”، یک رویکرد خاص در طراحی تجربه کاربری است توصیه می‌شود تمامی طراحان فعال در این زمینه آن را مطالعه کنند.

لینک دانلود کتاب

Lean UX: Designing Great Products with Agile Teams

by Jeff Gothelf, Josh Seiden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *