امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

طراحی یک لوگوی موثر، تنها طراحی لوگو نیست. هنگامی که صحبت از تاثیر‌گذاری لوگو می‌شود، درجات متفاوتی از کیفیت وجود دارد.
امروز ما می‌خواهیم به نکاتی در خصوص طراحی لوگویی تاثیرگذار، نحوه انتخاب صحیح و داشتن لوگویی با بیشترین میزان اثرگذاری برای شرکت شما بپردازیم.

ابتدا ، اجازه بدهید دو چیز را روشن کنیم.

 1. طراحی لوگو چیست؟
 2. چه چیزی اثربخشی را تعریف می‌کند؟

 

طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو، ایجاد یک نماد، آرم یا نشانه نوشتاری است که برای نمایش بصری از کسب‌و‌کار شما استفاده می‌شود.
طراحی لوگو در این خلاصه می‌شود: یک نمایش بصری از کسب و کار شما و به طور معمول در ساده ترین شکل آن.
اگر شما دنبال تحقیق بیشتر در مورد این سوال هستید، پس مقاله “طراحی لوگو چیست؟”  را مطالعه کنید. جایی که ما به این سوال نگاهی عمیق‌تر میاندازیم.

چه چیزی اثربخشی را تعریف می کند؟

تعریف واژه اثربخشی در لغاتنامه به این شرح است:

موفقیت در تولیدِ یک نتیجه دلخواه یا مورد نظر

در این مورد، نتیجه مطلوب این است که کسب و کار شما یک لوگوی موثر دارد و برای مردم قابل تشخیص است.

حال، طراحی یک لوگوی موثر چیست؟

یک لوگوی موثر، لوگویی است که به عنوان شناسه یا نشانه نام برند شما عمل می‌کند.

لوگوهای موثر سه ویژگی شاخص دارند:

 1. ایجاد اعتماد و به رسمیت شناختن نام برند شما
 2. شرکت یا نام برندتان را از رقبا متمایز کند
 3. بصورت بصری هویت برند شما را در پایه‌ای ترین شکل نمایش دهد

متداول ترین ویژگی در طراحی لوگو موثر، ایجاد اعتماد و تشخیص نام تجاری است.
همانطور که لوگوی McDonalds را در یک بزرگراه تاریک یا لوگوی Starbucks در مرکز شهر شلوغ می‌بینید، شما نیز می‌خواهید مردم لوگوی شما را تشخیص دهند. این زمانی است که می‌دانید واقعا اثرگذار است.

برای شروع مسیر صحیح، باید …

1. عناصر تشکیل دهنده یک لوگوی تاثیر گذار

لوگوهای موثر و حرفه‌ای از چندین عنصر کلیدی و ایده تشکیل شده است. این عناصر و ایده‌ها با هم کار می‌کنند تا یک لوگوی عالی و موثر ایجاد کنند.

پنج اصل طراحی لوگوی موثر عبارتند از:

به یاد ماندنی

بهترین لوگو‌ها در جهان به‌ یاد ‌ماندنی هستند. حتی با خواندن نام‌ها، احتمالا لوگوها را در ذهن خواهید دید:
کوکاکولا، مک‌دونالد، نایک. تایپوگرافی سرخ درحال چرخش، M طلایی ، و یک تیک. به همین سادگی.
اگر لوگوی شما به یاد ماندنی نیست، بنابراین موثر نیست.
بهترین و موثر ترین لوگوها منحصر به فرد هستند و یک تاثیر ماندگار برجای می‌گذارند. و در نهایت، خوبی یک شرکت یا برند چیست اگر شما نمی‌توانید آن‌ها را به یاد بیاورید؟

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

 

سادگی

لوگوهای به یاد ماندنی، لوگوهایی ساده هستند. نکته عجیب و غریبی در مورد قوس‌های طلایی مک دونالد، سیب اپل یا تیک نایک وجود ندارد.
آرم های ساده اما موثر در به رسمیت شناختن نام برند و وفاداری مشتری کمک می‌کنند. سادگی در طراحی لوگو در راستای قابل تشخیص بودن و در نتیجه، موثرتر بودن است.
یک نقل قول عالی در مورد سادگی در طراحی از نویسنده فرانسوی آنتوان د سنت اگزوپری:

طراح می داند که به کمال دست یافته است، این زمانی نیست که چیزی برای افزودن وجود ندارد، بلکه زمانیست که چیزی برای حذف کردن وجود ندارد.

طراحی لوگو شاید ساده به‌نظر برسد، اما بسیار مهم است که سادگی در طراحی را به ذهن بسپاریم. بسیار پیچیده است تا هویت برند را در قالب شکل‌های پایه‌ای طراحی کنید. اما اگر شما یک لوگوی موثر می‌خواهید، باید این کار را انجام دهید.
آرم های موثر آرم‌های ساده هستند. این چیزی است که شما باید به دنبال آن باشید.

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

 

تطبیق‌پذیری

انعطاف پذیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به ویژه در قرن بیست و یکم که برندها در محدوده وسیعی از رسانه‌ها قابل مشاهده هستند.
مهم است که نام هویت برند شما در بالای یک سربرگ، در یک کارت ویزیت، به‌عنوان نماد در اپلیکیشن‌های تلفن همراه و غیره عملکرد مناسبی داشته باشد.
و دوباره، دلیل برای این‌که چرا سادگی مهم است.
اگر لوگوی شما منعطف و قابل تطبیق نباشد، چند منظوره نیست. شما در طراحی لوگوی خود به تطبیق‌پذیری نیاز دارید تا بتوانید آن را در بسترهای متفاوت استفاده کنید.

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

 

متناسب بودن

لوگوی شما باید در تناسب با نوع کسب و کار شما طراحی شود.

مثلا:
اگر شما مدیر یک مهدکودک هستید، قطعاً نمی‌خواهید چهره‌هایی غمگین در طراحی لوگو به‌کار روند و یا در طراحی اتاق بازی کودکان، از تصاویر ترسناک استفاده شود.
مدیران مهد کودک‌ها، احتمالا مایل باشند رنگ‌های روشن، و شاد و پرانرژی را استفاده کنند و برای یک کلینیک پزشکی رنگی ملایم و آرامش بخش مناسب باشد.

نکته‌ای دیگر:
شما ممکن است بخواهید دقیقا همان کاری را که انجام می‌دهید  در لوگوی خود نشان دهید. در حقیقت، انجام چنین کاری یک ایده وحشتناک است، اگر شما ایده بزرگ‌تری برای آینده برند خود در سر دارید.

مک دونالد تصویری از همبرگر را نشان نمی‌دهد. نایک یک مربی (یا کفش ورزشی) را در لوگوی خود ندارند. با این حال هر دو شرکت دارای لوگوهایی تاثیرگذار هستند.
و این یک ایده خوب است، زیرا این‌ها همه آن‌چه این روزها می‌فروشند، نیست! اگر آنها محصولاتی را که می‌فروختند در لوگو خود به‌کار می‌بردند، ممکن بود به طور تصادفی رشد خود را محدود کنند.
“طراحی لوگوی خود را متناسب انتخاب کنید ولی خودتان را محدود نکنید.”

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

درگیر زمان نبودن

شاید عباراتی مانند “برترین طرح های لوگو برای 2018 و “بهترین ایده‌های لوگو برای کسب و کار شما در 2018” را شنیده باشید، اما چنین جملاتی بسیار بی ارزش هستند.

طراحی لوگویی موثر برای دوره زمانی خاصی نیست.

هویت یک برند قوی بر اساس مد روز ساخته نشده است. مد روز در حال حاضر سریعتر از روز و شب در صنعت طراحی تغییر می کند.
لوگویی که با توجه به گرایش بازار طراحی شده‌اند زود به پایان راه می‌رسد و از مد می‌افتد، و ناگهان شما دوباره به نقطه آغاز طراحی باز می‌گردید. اگر شما برای طراحی لوگو “مد روز” را مد نظر قرار دهید، باید لوگوی خود را در آینده نزدیک تغییر دهید. و سپس دوباره و دوباره.
آرم های موثر آرم های بی انتها هستند.

2. مخاطبان هدف خود را بشناسید

بنا به دلایلی! شما باید مخاطبان هدف خود را مشخص کنید.

لوگوی برندتان برای شما طراحی نشده، لوگو برای مخاطبان هدف شماست.

مهم است که زمان خود را برای شناسایی مخاطبان هدف صرف کرده و آن اطلاعات را به طراح یا آژانس تبلیغاتی مورد نظرتان منتقل کنید.

چگونه مخاطبان هدف را شناسایی کنید؟

افراد در تجزیه و تحلیل مخاطبین، در یکی از چهار دسته زیر قرار می‌گیرند:

 1. شخصی که به شما پول پرداخت می کند
 2. شخصي كه بر شخص پرداخت کننده به شما تاثیر می‌گذارد
 3. حامیان شما
 4. رقبای شما

اولین فرد در لیست، فردی است که به شما پول پرداخت می‌کند، و باید تمرکز اصلی بر روی او باشد، در رده بعدی افرادی که بر آنها تأثیر می‌گذارند، قرار دارند.
شخصا من رقبای شما را نادیده می‌گیرم انرژی منفی ارزش تلاش ندارد.
فکر کنید که چه کسای به شما پول پرداخت می‌کند و چه کسی بر روی او تاثیر می‌گذارد. سپس یک صفحه جدید باز کنید و شروع به یادداشت کنید.
مواردی مانند؛ نام، سن، جنسیت، سمت و شرح شغلی، علایق و سرگرمی‌ها.
با لیست کردن مشتری‌های موجود خود در این فرمت شروع کنید، و سپس مراحل خلق مشتری‌هایی با همین خصوصیات را ادامه دهید. شما نیاز به جزئیات زیادی دارید.
اغلب وقتی شخصی سازی انجام می‌شود، تصویری از “شخصی” مرتبط پیدا می‌شود و اضافه کردن آن به لیست مشتریان واقعا کمک کننده است!

3. لحن شخصی را کنار بگذارید

نقش طراحان این نیست که چیزی را طراحی کنند که مشتری را خوشحال کند، بلکه خلق چیزی است تا مخاطبان مشتریان ما را وادار به خرید از آن‌ها کند.

لحن فردی اغلب در طراحی لوگو در قالب رنگ اعمال می‌شود. اغلب ما یک مشتری داریم که اولویت او فونت است، اما در مورد رنگ غالباً اعمال نظر صورت می‌گیرد.
اگر رنگ مورد علاقه شما صورتی باشد، عالی است. اما نه هنگامی که کت چرمی برای مشتریانی با رده سنی 40-60 ساله تولید می‌کنید!

توصیه من:
رنگ مورد نظر را تا جای ممکن از نام برند خود دور نگه دارید.
مطمئنا، این یک مثال فوق العاده است، مفهومی که در پس رنگ‌های خاص وجود دارد را در اولویت قرار داده و سعی کنید لحن شخصی خود را کنار بگذارید.
بسیاری از بانک ها و شرکت های بزرگ مالی از رنگ آبی استفاده می‌کنند، زیرا این نشان دهنده اعتماد است. قرمز نشان دهنده شور و هیجان است، اما مراقب باشید، زیرا همچنین خطر را نشان می‌دهد.
بهتر است ذائقه و لحن شخصی، تا حد ممکن از پروژه‌های طراحی فاصله داشته باشد. با مغز خود تصمیم بگیرید نه قلب خود، و مسیر درست را برای رسیدن به یک طراحی لوگوی موثر طی کنید.

 

4. انتخاب درست یک طراح یا آژانس تبلیغاتی

بسیار مهم است که طراح یا آژانس تبلیغاتی مناسبی را برای کمک به طراحی لوگو و هویت برند خود انتخاب کنید.

وقتی به دنبال یک طراح یا آژانس تبلیغاتی برای کمک به طراحی لوگوی خود هستید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تجربه، سابقه و نمونه کارها – آیا آنها سابقۀ کاری معتبر در طراحی لوگو و نام تجاری دارند؟ چه میزان سابقه کار دارند؟ چقدر قوی هستند؟ آیا کار آنها را دوست دارید؟
 • توصیه‌نامه – آیا آنها دارای توصیه‌نامه از مشتریان خود هستند؟ دیگران در مورد آن‌ها چه می گویند؟

هنگامی که با چندین طراح یا آژانس تبلیغاتی مختلف تماس برقرار کردید، توجه داشته باشید:

 • مدت زمان – چقدر طول می کشد تا آن‌ها کار را به انجام برسانند و شما چه هنگامی به کار نیاز دارید؟
 • قیمت – چقدر طراحی لوگو هزینه دارد؟ به یاد داشته باشید بسیار بعید است که ارزان‌ترین گزینه، بهترین باشد!
 • حرفه‌ای بودن و نحوه ارتباطات – چگونه با شما ارتباط برقرار می‌کنند؟ آیا آنها حرفه‌ای هستند، نیمه حرفه‌ای، و یا غیر حرفه‌ای؟
 • سوالات متداول – چگونه با پروژه بالقوه ارتباط برقرار می‌کنند؟ آیا آنها می‌خواهند درباره شما و کسب‌وکار شما بیشتر بدانند؟

انتخاب آژانس طراحی مناسب می تواند هوشمندانه باشد. آیا کار شما یکبار خواهد بود یا به دنبال یک همکاری خلاق برای مدت زمانی طولانی هستید؟
اگر پروژه طراحی کوچک باشد، شاید انتخاب یک طراح گزینه مناسبی باشد. اما اگر برای طولانی مدت نیازمند طراحی خلاق هستید، زمان آن است که با یک آژانس تبلیغاتی آشنا شوید.

 

5. اجازه دهید طراح یا آژانس تبلیغاتی شما، کار خود را انجام دهد

برای حصول اطمینان از داشتن یک طراحی لوگوی موثر، بدون توجه به اینکه آیا شما یک طراح، و یا آژانس تبلیغاتی استخدام کرده‌اید، باید به آنها اجازه دهید کار خود را انجام دهند.
هنگامی که شخصی را برای طراحی لوگو خود تعیین می‌کنید، مهم این است که شما به آن‌ها اجازه دهید کار خود را به درستی انجام دهند.
آنها به اطلاعاتی در مورد شرکت و مخاطبان هدف شما نیاز دارند، اطلاعات رابه آن‌ها بدهید تا به کار ببرند!
درست مثل اینکه هزینه یک مکانیک را پرداخت کرده و سپس به او بگویید چگونه ماشین شما را تعمیر کند، یک طراح را استخدام نکنید تا به آنها بگویید که چگونه لوگوی شما را طراحی کند.

آنها سال ها آموزش دیده‌اند، شما نمونه کارهایشان را دوست داشتید و با گذشت زمان از پروژه خود، باید 100٪ نسبت به تحویل طرح اعتماد داشته باشید.
شما همچنان شانس خود را برای ارائه بازخورد،  در سراسر روند طراحی لوگو دارید. تا آن زمان، با طراحانتان ارتباط برقرار کنید، اما در روند طراحی اختلال ایجاد نکنید.

اختلال در روند طراحی: یک مشتری طراحی ممکن است سعی کند فرآیند خلاقانه را با استفاده از گفتن “حرکت در اینجا” و یا “حذف این” به‌ عهده بگیرد، و در نتیجه باعث نابودی طرح شود.

با طراحان یا آژانس تبلیغاتی انتخابی خود آشنا شوید و به آنها و تصمیمات آنها اعتماد کنید. اگر هر دو طرف در یک جهت حرکت کنند، می‌توانند یک سفر عالی با یکدیگر داشته باشند!

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

6. سوالات درست بپرسید

هنگامی که طرح اولیه لوگو به شما ارائه می‌شود، مهم است که سوالات درست را مطرح کنید.

از خود بپرسید، لوگوی شما هنوز هم موثر است اگر …

 • کدام رنگ چاپ شود؟ – این یکی از تکنیک هایی است که برای ایجاد یک لوگوی بی نظیر استفاده می شود.
  اگر به صورت تک‌رنگ کار کند، همچنان در حال برقراری ارتباط با یک مفهوم باشد، شما یک لوگوی قوی و موثر دارید.
 • رنگ‌ها به‌صورت معکوس چاپ شوند؟ (به عنوان مثال، اگر لوگو سیاه و سفید است سفید بجای سیاه و بلعکس چاپ شود) – گاهی اوقات لوگو شما تغییر خواهد کرد، بنابراین بررسی کنید که در هر دو صورت کار می‌کند.
 • در اندازه یک مهر یا پروفایل شبکه‌های اجتماعی استفاده شود؟ – غالبا نه، اما لوگوی شما ممکن است توسط افرادی دیده شود که در حال جستجو در فضای مجازی هستند.
 • در اندازه یک بیلبورد چاپ شود؟ – در حقیقت بعید است که لوگوی شما در این مقیاس دیده شود، اما باید در این اندازه نیز واضح و روشن دیده شود ، همانطور که در ابعاد کوچکتر دیده می‌شود.
 • با تایپوگرافی و بدون تایپوگرافی باشد؟ – اغلب نشانه لوگو از متنی که همراه آن است، جدا می شود. بنابراین مهم است که هر دو به‌صورت مجزا نیز کار کنند.

با نگاهی اجمالی به اصول بنیادی که ما در نقطه اول آن را مشخص کردیم، با نکاتی که باعث می شود طراحی لوگو موثر شود، آشنا شدید. حال به آن‌ها باز می‌گردیم.
اگر در هر نقطه، شما احساس می‌کنید که تیم طراحی شما چشم انداز آنچه که شما در تلاش برای ساخت آن هستید را از دست داده‌اند، دوستانه به آن‌ها یادآوری کنید.

در اینجا این یادآوری یک نکته ضروری می‌نماید:

هنگامی که شما به دنبال بازخورد هستید، از والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، دوستان خود سوال نکنید. به استثنای مخاطبان هدف ایده‌آل، شما پیش هر شخص دیگری به دنبال بازخورد از افراد اشتباه هستید.
مطمئنا، خانواده و نزدیکترین دوستان شما با آنچه که شما ایجاد می‌کنید هیجان زده می‌شوند، بنابراین به آن‌ها را نشان دهید اما بازخورد آن‌ها نباید روی طراحی لوگو شما تأثیر بگذارد.

 

7. طراحی لوگو جدید خود به درستی به‌کار ببرید

این نکته اوج چیزی است که ما در سراسر مقاله درباره‌اش صحبت کرده‌ایم. تطبیق پذیری.
انعطاف پذیری کلید اصلی برای برای دستیابی به لوگویی موثر است.
در مورد تمام شرایطی که ممکن است لوگوی شما دیده شود فکر کنید:

 • در بالای وب سایت شما
 • در تمامی محصولات چاپ شده
 • بر روی موارد تبلیغاتی و بازاریابی
 • روی وسایل نقلیه
 • در امضاهای ایمیل
 • در سراسر شبکه‌های اجتماعی
 • در نمایشگاه‌های فضای باز
 • در کنار محصولات دیگر در یک قفسه

و این لیست به هیچ وجه کامل نیست.

لوگوی شما باید در ابعاد 1 سانتیمتر در یک سانتیمتر تا 10 متر در 10 متر کار کند. این دنیای دیوانه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم.
بیشتر تعاملات نام تجاری شما از طریق یک دستگاه مانند یک تبلت و یا موبایل صورت می‌پذیرد. و به همین دلیل مهم است که طراحی لوگوی شما تطبیق پذیر باشد.
ایده خوبی است که نشانه لوگوی خود را از تایپوگرافی یا فونت انتخابی خود جدا کنید. همچنین ممکن است که قواعد استفاده از لوگو در حالت افقی و عمودی را در صورت لزوم داشته باشید.
به این ترتیب شما می توانید بدون نیاز به ایجاد طرح‌های متفاوت برای هر موقعیت خاص، زمینه را تا حد ممکن پوشش دهید.

به عنوان مثال نگاهی به لوگوی Origami Roshana کنید:

 

7 گام ساده برای طراحی لوگویی تاثیرگذارتر

داشتن لوگو که به صورت افقی و عمودی کار می‌کند، اثربخشی لوگوی شما را به شدت افزایش می‌دهد.
از آنجا که این قابلیت تطبیق پذیری است، مواردی کمتری وجود دارد که شما باید برای آن‌ها راه‌کاری بیندیشید، به این معنی که طراحی لوگوی شما در انواع مختلف سیستم عامل‌ها هماهنگ است و هماهنگی به افزایش شناسایی کمک می‌کند.

نتیجه گیری: 7 مرحله برای طراحی لوگو موثرتر

طراحی لوگو یک راه حل واحد “یک اندازه متناسب با همه” نیست. ارزان نیست، طراحی سرمایه گذاری برای کسب و کار شماست و باید به این گونه مشاهده شود.
ایجاد یک طراحی لوگو موثر باید به متخصصان سپرده شود. لوگو‌های موثر در تلاش برای ایجاد برند و وفاداری، در موفقیت نقشی کلیدی دارند.
بنابراین، لوگو شرکت شما چگونه است؟ آیا موثر است؟ آیا شما نیاز به بررسی مجدد دارید؟

در کاپیرو، تمرکز ما در ایجاد روابط عالی با مشتریانمان است. ما دوست داریم به طور منظم ارتباط برقرار کنیم و با هم در طول دوره‌های طولانی کار کنیم.
کاپیرو به شدت بر این باور است که بهترین روابط، بهترین کار طراحی را منتج می‌شود، و به همین دلیل مهم است که یک رابطه هماهنگ را باهم بنیان بگذاریم.

اگر شما علاقه دارید با یک تیم حرفه‌ای طراحی در ارتباط باشید، با ما صحبت کنید.

لوگوی شما چطور است؟ آیا ما به شما چیزی داده‌ایم که در مورد آن فکر کنید؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *