امروزدوشنبه , 12 آوریل 2021
روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

در این مقاله تاثیرات هر رنگ به صورت مجزا بر تفکر افراد از لحاظ روانشناسی بررسی شده است و می‌تواند راهنمای کاملی برای طراحان در زمان طراحی لوگو و برندینگ یک نام تجاری باشد

راهنمای احساس رنگ

تحقیقات روانشناسی نشان داده است که انسان رنگ را دوست دارد. در مهد کودک، هر کس می‌خواهد بزرگترین جعبه مداد رنگی یا بزرگترین مداد رنگی را داشته باشد. این شیفتگی با گذشت زمان از دست نمی‌رود. رنگ‌ها پیام‌ها را منتقل می‌کنند، احساسات را تحریک می‌کنند و درخشش را به همه چیز اضافه می‌کنند.

همچنین روانشناسی رنگ نقش کلیدیی در طراحی لوگو ایفا می‌کند. اگر از میدان تایمز در نیویورک دیدن کنید، حجم بسیار زیادی از لوگوهای تجاری را خواهید دید که برای جلب توجه شما با یکدیگر رقابت می‌کنند. در بعضی از آنها از رنگ‎هایی استفاده شده که ملایم و چشم نواز هستند، در حالی که در بعضی از آنها از رنگ‌هایی استفاده شده که درخشان هستند و کاملا جلب توجه می‌کنند.

هر رنگ به طور خاص چه پیامی در خود دارد و چگونه برندهای معروف از آنها به نفع خود استفاده می‌کنند؟ این اینفوگرافی مثال‌هایی را ارائه می‌دهد که هر برند تجاری، در طراحی لوگو خود می‌تواند از آن چیزهای بسیاری یاد بگیرد.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

زرد: نگاهی به سمت روشن اینفوگرافی “زرد نشانه خوش بینی است”

زرد رنگ آفتاب است. به همین ترتیب، آسان است که بفهمیم چرا زرد احساس خوش بینی، وضوح و گرما را در ما تحریک می‌کند. همچنین زرد یک رنگ غنی است؛ در ذهن یادآور طلا و گنج است. یکی دیگر مزیت‌های رنگ زرد این است که بسیار روشن و درخشان است، زرد می‌تواند کاملا دیده شود حتی در زمانی که در محیطی شلوغ احاطه شده است.

برندهایی که می‌خواهند لبخند را روی چهره مشتریان بیندازند، قدرت رنگ زرد را فرا می‌خوانند. با این حال، همه آنها به طور یکسان از رنگ زرد در طراحی لوگو خود استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال، آرک‌های طلایی مک دونالد، دوستانه و مورد علاقه کودکان هستند، در حالی که سپر قهوه‌ای و طلایی UPS با وقار و کمی ظریف است. لوگوی Sun Chips از زرد به بهترین نحو ممکن استفاده کرده است، زیرا نام محصول، تصویری از نزدیکترین ستاره به ما را به تصویر می‌کشد “خورشید”. لوگوی CAT از رنگ زرد استفاده می‌کند. ماشین آلات آنها جزء اصلی صنعت ساخت و ساز هستند، جایی که ایمنی یک اولویت است. زرد نشانه احتیاط است.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

نارنجی: اعتماد به نفس را منتقل می‌کند و هرگز عقب نشینی نمی‌کند

نارنجی رنگی است که اجازه نمی‌دهد کسی از مقابل آن عبور کند، بدون این که نگاهی به آن بیندازد. نارنجی در میان جمعیت به پا می‌خیزد و پیامی را می‌رساند که می‌گوید: “من نمی‌ترسم که در مرکز توجه باشم.” نارنجی خلاق، جوان و مشتاق است.

کمپانی غذایی Hooters از رنگ نارنجی استفاده می‌کند؛ در حالی که برخی افراد ممکن است پوشیدن لباس تبلیغاتی کمپانی را تایید نکنند، با این حال این شرکت سعی نمی‌کند هویت خود را پنهان کند. برند موتور سیکلت Harley Davidson نارنجی را به عنوان یک عنصر کلیدی در لوگوی خود به کار می‌گیرد؛ تا با کنار هم قرار دادن این رنگ‌ها ترکیبی بسازد که هر دو عنصر مد نظر کمپانی، یعنی سرسختی و جذابیت در لوگو مشهود باشد.

نارنجی یکی از رنگ‌های مورد علاقه کودکان نیز هست. لوگوی برند رسانه‌ایی Nickelodeon توجه ذهن جوان را در سرتاسر جهان جذب می‌کند، و لوگوی نوشیدنی فانتا و کراش، نوشیدنی پرتقالی خوشمزه و شیرین را در به ذهن می‌آورد.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

قرمز: سطح انرژی را افزایش می دهد

قرمز در واقع می تواند نرخ نبض مردم را هنگامی که به آن نگاه می‌کنند افزایش دهد. قرمز یک رنگ قدرتمند است که گرم، هیجان انگیز، شهو… انگیز و اوژانسی است. قرمز رنگ خون و عشق است، نشانه توقف و رنگ کلاسیک رز.

این رنگ هیجان انگیز به خوبی در صنعت سرگرمی کاربرد دارد. لوگوی کنسول بازی Nintendo یک فونت ساده و تقریبا بدون تصویری است، اما استفاده از رنگ قرمز آن را برجسته کرده است. لوگوی شبکه اینترنتی Netflix بیش از حد از قدرت قرمز استفاده می‌کند؛ لوگوی آن با استفاده از مستطیل‌های ساده با حروف درشت طراحی شده است.

خرده فروشانی مانند K-Mart و Target نیز از رنگ قرمز استفاده می‌کنند؛ احساس اورژانسی رنگ قرمز ممکن است افراد را مجبور به خرید کند، به ویژه هنگامی که فروش در آخرین ساعت‌ها باشد.

کوکا کولا از جذابیت استقبال کننده قرمز بهره می‌برد. لوگوی برند، در کنار تبلیغات کمپانی، نوشیدنی را به چیزی تبدیل می‌کند که به مثبت بودن و محبت توجه دارد.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

بنفش: کاوش در جهان تصورات

بنفش یک رنگ سلطنتی. یک تصور جادویی از عظمت، توانگری و عرفان. بنفش تخیل را فعال می‌کند و چشم ها را جذب می کند. برندها از قدرت جادویی رنگ بنفش برای تاثیر گذاری بر روی مشتریانی استفاده می‌کنند که به دنبال چیزی فراتر از تجربه های عادی و روزمره هستند.

کانال Syfy یک نمونه اولیه از یک نام تجاری است که رنگ لوگوی آنها بنفش است. آنها رنگ بنفش را با یک فونت مدرن سان سریف درشت جفت کرده‌اند. این ترکیب برای کانال هایی که مضمونهایی حاوی شکوه غیر قابل باور را ارائه می‌دهند مناسب است.

برند محصولات مو Aussie یک برند مطرح استرالیایی است که از رنگ بنفش در برندیگ خود استفاده می‌کنند. استایل مو یک تلاش خلاقانه است و همچنین استرالیا نیز نماد اکتشاف است. رنگ بنفش دربردارنده معنای عقلانیت است. برندهای Hallmark و Big Brothers Big Sisters هر دو از رنگ بنفش در طراحی لوگوی خود استفاده می‌کنند.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

آبی: رنگی قابل اطمینان است، با آن توانایی خود را پیدا کنید

همۀ کاری که باید انجام دهید این است که در یک روز تمیز در اقیانوس بنشینید یا به آسمان خیره شوید تا متوجه شوید که آبی یک رنگ آرامبخش است. اقیانوس و آسمان بسیار قدرتمند هستند، همانند رنگ آبی. در واقع، آبی احساس قدرت، اعتماد و آرامش را به ارمغان می‌‎آورد.

برندهای تکنولوژی مانند Dell، IBM، Intel و AT & T از پیام “قابل اعتماد” آبی استفاده می‌کنند؛ آنها محصولاتی را تولید می‌کنند که مردم هر روزه به آن تکیه می‌کنند. لوگوهای تجاری که لوازم و ماشین آلات را به فروش می‌رسانند هم آبی هستند؛ GE وFord هر دو از آبی استفاده می‌کنند.

یک خط در زیر رنگ آبی؟ این کار برای هر کمپانی که بر حرفه‌ای بودن، قابلیت اطمینان بودن و استحکام خود متکی است، مفید خواهد بود.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

سبز: محیط را در آغوش بگیرید، سبز سمبل رشد است

زمین ممکن است سیاره آبی رنگ باشد، اما در اینجا نیز مقدار زیادی سبزی وجود دارد. رنگ سبز آرام و صلح آمیز است و ایده رشد را بیان می‌کند.

بسیاری از لوگوهایی که محصولاتشان با محیط زیست در ارتباط است سبز هستند. کمپانیهای بزرگ John Deere، Planet Animal وGirl Scouts همه از این رنگ استفاده می‌کنند. البته ارزش سبز فراتر از شرکتهای متمرکز بر طبیعت است. کل کمپانی‌های مواد غذایی از این واقعیت بهره می‌برند که مردم رنگ سبز را با سلامت یکسان می‌دانند.

خارج از این مزامین برندهای معروف بسیاری از تاثیر مثبت رنگ سبز استفاده کرده‌اند.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

سیاه و سفید : برویم برای یک نبرد کلاسیک. سیاه و سفید ساده و زیبا

از لحاظ فنی، سیاه و سفید رنگ نیستند. سیاه هیچ رنگی در خود ندارد و سفید ترکیبی از همه رنگ‌هاست. با وجود تمامی ویژگی‎‌های فنی سیاه و سفید (همراه با دیگر رنگ های خنثی) برای لوگوهای برجسته و بزرگ بسیاری استفاده شده‌اند.

سیاه حرفه‌ای و قابل اعتماد است، اما می‌تواند ناخوش‌آیند نیز باشد. سفید تمیز و خالص است. استفاده از آنها در کنار یکدیگر برای یک لوگو می‌تواند بی‌انتها و زیبا باشد. نایک و پوما با استفاده از سیاه و سفید لوگوهای موزون خود را طراحی کرده‌اند، در حالی که روزنامه ها و نشریات از سیاه و سفید برای دستیابی به ترکیبی از وقار و سادگی استفاده می‌کنند.

خاکستری نیز نقش مهمی در دنیای نشانه‌ها ایفا می‌کند، به ویژه هنگامی که در پایان به رنگ نقره‌ای برسد. شرکت های خودرو سازی مانند مرسدس بنز و هوندا از لوگوهای نقره‌ای استفاده می‌کنند.

روانشناسی رنگ یک موضوع عمیق است که دانشمندان و افراد نابینا را به طور یکسان جذب می‌کند. با این حال، هر کسی می‌تواند این اصول را درک کند و از آن برای طراحی لوگوی تاثیر گذار خود استفاده کند.

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *